Catholic-Hierarchy DC

Bishop Protacio Guevarra Gungon

Deceased

Bishop Emeritus of Antipolo


Events

DateAgeEventTitle
19 Jun 1925BornSanta Maria
29 Mar 195226.8Ordained PriestPriest of Manila, Philippines
8 Jul 197752.1AppointedAuxiliary Bishop of Manila, Philippines
8 Jul 197752.1AppointedTitular Bishop of Obba
24 Aug 197752.2Ordained BishopTitular Bishop of Obba
24 Jan 198357.6AppointedBishop of Antipolo, Philippines
18 Oct 200176.3RetiredBishop of Antipolo, Philippines
26 Apr 201488.9DiedBishop Emeritus of Antipolo, Philippines

MicroData Summary for Protacio Guevarra Gungon:
Bishop Protacio Guevarra Gungon (born , died ) Bishop Emeritus of Antipolo

  • a priest for 62.1 years
  • a bishop for 36.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 28 Apr 2014