Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angel Nacorda Lagdameo

Archbishop of Jaro


Events

DateAgeEventTitle
2 Aug 1940 BornLucban
19 Dec 196424.3Ordained PriestPriest
19 Jun 198039.8AppointedAuxiliary Bishop of Cebu, Philippines
19 Jun 198039.8AppointedTitular Bishop of Oreto
12 Aug 198040.0Ordained BishopTitular Bishop of Oreto
31 Jan 198645.4AppointedCoadjutor Bishop of Dumaguete, Philippines
30 May 198948.8SucceededBishop of Dumaguete, Philippines
2 Aug 198949.0InstalledBishop of Dumaguete, Philippines
11 Mar 200059.6AppointedArchbishop of Jaro, Philippines

MicroData Summary for Angel Nacorda Lagdameo:
Archbishop Angel Nacorda Lagdameo (born ) Archbishop of Jaro

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Jaro.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • mn: CB, 27 Jul 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 22 Aug 2015