Catholic-Hierarchy DC

Josyf Ivanovycè Cardinal Slipyj (Slipiy)

Deceased

Major Archbishop of Lviv (Ukrainian)

Cardinal-Priest of Sant’Atanasio


Events

DateAgeEventTitle
17 Feb 1892BornZazdrist
30 Sep 191725.6Ordained PriestPriest of Lviv (Ukrainian), Ukraine
25 Nov 193947.8AppointedCoadjutor Archbishop of Lviv (Ukrainian), Ukraine
25 Nov 193947.8AppointedTitular Archbishop of Serrae
22 Dec 193947.8Ordained BishopTitular Archbishop of Serrae
1 Nov 194452.7SucceededArchbishop of Lviv (Ukrainian), Ukraine
23 Dec 196371.8AppointedMajor Archbishop of Lviv (Ukrainian), Ukraine
22 Feb 196573.0Elevated to Cardinal
22 Feb 196573.0AppointedCardinal-Priest of Sant’Atanasio
7 Sep 198492.6DiedMajor Archbishop of Lviv (Ukrainian), Ukraine

MicroData Summary for Josyf Ivanovycè Slipyj (Slipiy):
Josyf Ivanovycè Cardinal Slipyj (Slipiy) (born , died ) Major Archbishop of Lviv

  • a priest for 66.9 years
  • a bishop for 44.7 years
  • a cardinal for 19.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 136
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 80

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 16 Jul 2014