Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henry Patrick Rohlman

Deceased

Archbishop Emeritus of Dubuque, Iowa

Titular Archbishop of Cotrada


Events

DateAgeEventTitle
17 Mar 1876BornAppelhausen, Germany
21 Dec 190125.8Ordained PriestPriest
20 May 192751.2AppointedBishop of Davenport, Iowa, USA
25 Jul 192751.4Ordained BishopBishop of Davenport, Iowa, USA
15 Jun 194468.2AppointedCoadjutor Archbishop of Dubuque, Iowa, USA
15 Jun 194468.2AppointedTitular Archbishop of Macra
11 Nov 194670.7SucceededArchbishop of Dubuque, Iowa, USA
2 Dec 195478.7RetiredArchbishop of Dubuque, Iowa, USA
2 Dec 195478.7AppointedTitular Archbishop of Cotrada
13 Sep 195781.5DiedArchbishop Emeritus of Dubuque, Iowa, USA

MicroData Summary for Henry Patrick Rohlman:
Archbishop Henry Patrick Rohlman (born , died ) Archbishop Emeritus of Dubuque

  • a priest for 55.7 years
  • a bishop for 30.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 43

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013