Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Rosati, C.M. †

Deceased

Bishop of Saint Louis, Missouri

Apostolic Delegate to Haiti

Note/Previous Titular See: Tenagre


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1789BornSora, Italy
1 Apr 180819.2ProfessedMember of Congregation of the Mission
10 Feb 181122.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
13 Feb 182233.1AppointedTitular Bishop of Tanagra
13 Aug 182233.6AppointedVicar Apostolic of Mississippi and Alabama, USA
14 Jul 182334.5AppointedCoadjutor Bishop of Louisiana and the Two Floridas (Saint Louis of New Orleans), USA
25 Mar 182435.2Ordained BishopCoadjutor Bishop of Louisiana and the Two Floridas (Saint Louis of New Orleans), USA
18 Jul 182637.5AppointedApostolic Administrator of Saint Louis, Missouri, USA
18 Jul 182637.5AppointedApostolic Administrator of New Orleans, Louisiana, USA
20 Mar 182738.2AppointedBishop of Saint Louis, Missouri, USA
4 Aug 182940.6ResignedApostolic Administrator of New Orleans, Louisiana, USA
30 Apr 184152.3AppointedApostolic Delegate to Haiti
25 Sep 184354.7DiedBishop of Saint Louis, Missouri, USA

MicroData Summary for Joseph Rosati:
Bishop Joseph Rosati C.M. (born , died ) Bishop of Saint Louis

  • a priest for 32.6 years
  • a bishop for 19.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 245, and Page 286
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 357

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013