Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabriel-Marie-Joseph Matagrin

Deceased

Bishop Emeritus of Grenoble


Events

DateAgeEventTitle
19 Jan 1919BornSaint-Laurent-de-Chamousset
17 Mar 194526.2Ordained PriestPriest
15 Nov 196445.8AppointedAuxiliary Bishop of Lyon (-Vienne), France
15 Nov 196445.8AppointedTitular Bishop of Floriana
10 Jan 196546.0Ordained BishopTitular Bishop of Floriana
19 Sep 196950.7AppointedBishop of Grenoble, France
26 Sep 198970.7ResignedBishop of Grenoble, France
2 Feb 200485.0DiedBishop Emeritus of Grenoble, France

MicroData Summary for Gabriel-Marie-Joseph Matagrin:
Bishop Gabriel-Marie-Joseph Matagrin (born , died ) Bishop Emeritus of Grenoble

  • a priest for 58.9 years
  • a bishop for 39.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013