Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bertrand Lacaste

Deceased

Bishop Emeritus of Oran


Events

DateAgeEventTitle
26 Jun 1897BornAccous, France
12 Mar 192325.7Ordained PriestPriest
29 Dec 194548.5AppointedBishop of Oran, Algeria
25 Mar 194648.7Ordained BishopBishop of Oran, Algeria
30 Nov 197275.4RetiredBishop of Oran, Algeria
20 Apr 199496.8DiedBishop Emeritus of Oran, Algeria

MicroData Summary for Bertrand Lacaste:
Bishop Bertrand Lacaste (born , died ) Bishop Emeritus of Oran

  • a priest for 71.1 years
  • a bishop for 48.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 23

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013