Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis Janssens, C.I.C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Jinzhou [Jehol]

Titular Bishop of Acarassus


Events

DateAgeEventTitle
24 Oct 1876BornStabroek, Belgium
189518.1ProfessedMember of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
14 Jul 190124.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
7 Jul 192245.7AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Eastern Mongolia {Mongolia Orientale}, China
7 Jul 192245.7AppointedTitular Bishop of Faustinopolis
26 Nov 192246.0Ordained BishopTitular Bishop of Faustinopolis
4 Feb 194265.2SucceededVicar Apostolic of Jehol [Jinzhou], China
11 Apr 194669.4AppointedBishop of Jinzhou [Jehol], China
9 Jan 194871.2ResignedBishop of Jinzhou [Jehol], China
9 Jan 194871.2AppointedTitular Bishop of Acarassus
14 Apr 195073.4DiedBishop Emeritus of Jinzhou [Jehol], China

MicroData Summary for Louis Janssens:
Bishop Louis Janssens C.I.C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Jinzhou [Jehol]

  • a priest for 48.7 years
  • a bishop for 27.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1922, Number 73

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015