Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Paul Durieu, O.M.I. †

Deceased

Bishop of New Westminster, British Columbia


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1830BornSt-Paul-de-Mons (Haute-Loire), France
1 Nov 184918.9ProfessedMember of Oblates of Mary Immaculate
11 Mar 185423.3Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
8 Jun 187544.5AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of British Columbia, Canada
8 Jun 187544.5AppointedTitular Bishop of Marcopolis
24 Oct 187544.9Ordained BishopTitular Bishop of Marcopolis
3 Jun 189059.5SucceededVicar Apostolic of British Columbia, Canada
2 Sep 189059.7AppointedBishop of New Westminster, British Columbia, Canada
1 Jun 189968.5DiedBishop of New Westminster, British Columbia, Canada

MicroData Summary for Pierre-Paul Durieu:
Bishop Pierre-Paul Durieu O.M.I. (born , died ) Bishop of New Westminster

  • a priest for 45.2 years
  • a bishop for 23.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 366, and Page 408

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013