Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis Aloysius Lootens

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Idaho, USA

Titular Bishop of Castabala

Auxiliary Bishop of Vancouver Island


Events

DateAgeEventTitle
17 Mar 1827Born
14 Jun 185124.2Ordained PriestPriest of Vancouver Island, USA
3 Mar 186840.9AppointedVicar Apostolic of Idaho and Montana, USA
3 Mar 186840.9AppointedTitular Bishop of Castabala
9 Aug 186841.3Ordained BishopTitular Bishop of Castabala
27 Feb 187648.9ResignedVicar Apostolic of Idaho and Montana, USA
27 Feb 187648.9AppointedAuxiliary Bishop of Vancouver Island, USA
10 Jan 189870.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Idaho and Montana, USA

MicroData Summary for Louis Aloysius Lootens (VIAF: 198852529)
Bishop Louis Aloysius Lootens (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Idaho

EventPlace
Birth PlaceBrugge, Diocese of Brugge {Bruges}, Belgium, Belgium
Ordained BishopSte Marie, Cathedral, San Francisco, Archdiocese of San Francisco, California

  • a priest for 46.5 years
  • a bishop for 29.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 190
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1868, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 15 Feb 2017