Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Charbonneau

Deceased

Archbishop Emeritus of Montréal, Québec

Titular Archbishop of Bosporus


Events

DateAgeEventTitle
31 Jul 1892BornLefaivre
24 Jun 191623.9Ordained PriestPriest of Ottawa, Ontario, Canada
20 Jun 193946.9AppointedBishop of Hearst, Ontario, Canada
15 Aug 193947.0Ordained BishopBishop of Hearst, Ontario, Canada
4 Sep 193947.1InstalledBishop of Hearst, Ontario, Canada
18 May 194047.8AppointedCoadjutor Archbishop of Montréal, Québec, Canada
18 May 194047.8AppointedTitular Archbishop of Amorium
31 Aug 194048.1SucceededArchbishop of Montréal, Québec, Canada
9 Feb 195057.5ResignedArchbishop of Montréal, Québec, Canada
9 Feb 195057.5AppointedTitular Archbishop of Bosporus
19 Nov 195967.3DiedArchbishop Emeritus of Montréal, Québec, Canada

MicroData Summary for Joseph Charbonneau:
Archbishop Joseph Charbonneau (born , died ) Archbishop Emeritus of Montréal

  • a priest for 43.4 years
  • a bishop for 20.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013