Catholic-Hierarchy DC

Bishop Leonard James Crowley

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Montréal, Québec

Titular Bishop of Mons in Numidia


Events

DateAgeEventTitle
28 Dec 1921BornMontréal
31 May 194725.4Ordained PriestPriest of Montréal, Québec, Canada
8 Feb 197149.1AppointedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
8 Feb 197149.1AppointedTitular Bishop of Mons in Numidia
24 Mar 197149.2Ordained BishopTitular Bishop of Mons in Numidia
26 Mar 199775.2RetiredAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
15 Mar 200381.2DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Montréal, Québec, Canada

MicroData Summary for Leonard James Crowley:
Bishop Leonard James Crowley (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Montréal

  • a priest for 55.8 years
  • a bishop for 32.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 136
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013