Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alexandre Vachon

Deceased

Archbishop of Ottawa, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
16 Aug 1885BornSaint-Raymond
22 May 191024.8Ordained PriestPriest
11 Dec 193954.3AppointedCoadjutor Archbishop of Ottawa, Ontario, Canada
11 Dec 193954.3AppointedTitular Archbishop of Achrida
2 Feb 194054.5Ordained BishopTitular Archbishop of Achrida
22 May 194054.8SucceededArchbishop of Ottawa, Ontario, Canada
30 Mar 195367.6DiedArchbishop of Ottawa, Ontario, Canada

MicroData Summary for Alexandre Vachon:
Archbishop Alexandre Vachon (born , died ) Archbishop of Ottawa

  • a priest for 42.9 years
  • a bishop for 13.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013