Catholic-Hierarchy DC

Elzéar-Alexandre Cardinal Taschereau

Deceased

Archbishop of Québec

Cardinal-Priest of Santa Maria della Vittoria


Events

DateAgeEventTitle
17 Feb 1820BornSainte-Marie de la Beauce
10 Sep 184222.6Ordained PriestPriest of Québec, Canada
24 Dec 187050.9AppointedArchbishop of Québec, Canada
19 Mar 187151.1Ordained BishopArchbishop of Québec, Canada
7 Jun 188666.3Elevated to Cardinal
17 Mar 188767.1AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Vittoria
12 Apr 189878.2DiedArchbishop of Québec, Canada

MicroData Summary for Elzéar-Alexandre Taschereau:
Cardinal Elzéar-Alexandre Taschereau (born , died ) Archbishop of Québec

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 27.1 years
  • a cardinal for 11.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 473, and Page 51
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 7 Jun 1886

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013