Catholic-Hierarchy DC

Bishop Georges Léon Pelletier

Deceased

Bishop Emeritus of Trois Rivières, Québec


Events

DateAgeEventTitle
19 Aug 1904BornSt-Épiphane (Rivière-du-Loup)
24 Jun 193126.8Ordained PriestPriest
5 Dec 194238.3AppointedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
5 Dec 194238.3AppointedTitular Bishop of Hephaestus
24 Feb 194338.5Ordained BishopTitular Bishop of Hephaestus
26 Jul 194742.9AppointedBishop of Trois Rivières, Québec, Canada
30 Oct 197571.2ResignedBishop of Trois Rivières, Québec, Canada
24 Sep 198783.1DiedBishop Emeritus of Trois Rivières, Québec, Canada

MicroData Summary for Georges Léon Pelletier:
Bishop Georges Léon Pelletier (born , died ) Bishop Emeritus of Trois Rivières

  • a priest for 56.3 years
  • a bishop for 44.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 109, Additions/Corrections (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013