Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lionel Scheffer, O.M.I. †

Deceased

Vicar Apostolic of Labrador, Québec

Titular Bishop of Isba


Events

DateAgeEventTitle
24 Feb 1903BornSte-Marguerite-du-Lac-Masson
14 Jun 193128.3Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
14 Mar 194643.1AppointedVicar Apostolic of Labrador, Québec, Canada
14 Mar 194643.1AppointedTitular Bishop of Isba
28 Apr 194643.2Ordained BishopTitular Bishop of Isba
3 Oct 196663.6DiedVicar Apostolic of Labrador, Québec, Canada

MicroData Summary for Lionel Scheffer:
Bishop Lionel Scheffer O.M.I. (born , died ) Vicar Apostolic of Labrador

  • a priest for 35.3 years
  • a bishop for 20.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • bd/op: CB, 18 Jan 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013