Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bruno Desrochers

Deceased

Bishop Emeritus of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec


Events

DateAgeEventTitle
17 Apr 1910BornSaint Louis de Lotbinière
30 Jun 193424.2Ordained PriestPriest of Québec, Canada
13 Jul 195141.2AppointedBishop of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
21 Sep 195141.4Ordained BishopBishop of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
24 May 196858.1ResignedBishop of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
24 May 196858.1AppointedTitular Bishop of Zaba
24 Nov 197060.6ResignedTitular Bishop of Zaba
5 Oct 197666.5DiedBishop Emeritus of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada

MicroData Summary for Bruno Desrochers:
Bishop Bruno Desrochers (born , died ) Bishop Emeritus of Sainte-Anne-de-la-Pocatière

  • a priest for 42.3 years
  • a bishop for 25.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 96

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013