Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-de-Gonzague Langevin, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada


Events

DateAgeEventTitle
31 Oct 1921Born
2 Feb 195028.2Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
9 Aug 197452.7AppointedAuxiliary Bishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
9 Aug 197452.7AppointedTitular Bishop of Rossmarkaeum
23 Sep 197452.8Ordained BishopTitular Bishop of Rossmarkaeum
14 Jul 197957.7AppointedBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
8 Aug 197957.7InstalledBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
7 Apr 199876.4RetiredBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
21 Jul 200381.7DiedBishop Emeritus of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada

MicroData Summary for Louis-de-Gonzague Langevin (VIAF: 103996638)
Bishop Louis-de-Gonzague Langevin M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of Saint-Hyacinthe

EventPlace
Birth PlaceOka
Ordained PriestOttawa, Archdiocese of Ottawa, Ontario
Death PlaceSaint-Hyacinthe, Diocese of Saint-Hyacinthe, Québec
Buried Place (Original)Cathedral, Saint-Hyacinthe, Diocese of Saint-Hyacinthe, Québec

  • a priest for 53.4 years
  • a bishop for 28.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: CB, 11 Jul 2011
  • b: Annuario Pontificio, Year 2003, Page 567
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 135
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)
  • c1: CB, 18 Sep 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.7, 12 Sep 2017; Data: 19 Sep 2017