Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre-Flavien Turgeon

Deceased

Archbishop of Québec


Events

DateAgeEventTitle
13 Nov 1787BornQuébec
29 Apr 181022.5Ordained PriestPriest of Québec, Canada
28 Feb 183446.3AppointedCoadjutor Archbishop of Québec, Canada
28 Feb 183446.3AppointedTitular Archbishop of Sidyma
11 Jun 183446.6Ordained BishopTitular Archbishop of Sidyma
3 Oct 185062.9SucceededArchbishop of Québec, Canada
25 Aug 186779.8DiedArchbishop of Québec, Canada

MicroData Summary for Pierre-Flavien Turgeon:
Archbishop Pierre-Flavien Turgeon (born , died ) Archbishop of Québec

  • a priest for 57.3 years
  • a bishop for 33.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 316, and Page 346

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013