Catholic-Hierarchy DC

Wladyslaw Cardinal Rubin

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

Cardinal-Priest of Santa Maria in Via Lata


Events

DateAgeEventTitle
20 Sep 1917BornToki
30 Jun 194628.7Ordained PriestPriest
17 Nov 196447.1AppointedAuxiliary Bishop of Gniezno, Poland
17 Nov 196447.1AppointedTitular Bishop of Serta
29 Nov 196447.1Ordained BishopTitular Bishop of Serta
27 Feb 196749.4AppointedSecretary General of the Synod of Bishops
30 Jun 197961.7Elevated to Cardinal
30 Jun 197961.7AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata
12 Jul 197961.8ResignedSecretary General of the Synod of Bishops
27 Jun 198062.7AppointedPrefect of the Congregation for the Oriental Churches
30 Oct 198568.1ResignedPrefect of the Congregation for the Oriental Churches
26 Nov 199073.1AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Via Lata
28 Nov 199073.1DiedPrefect Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

MicroData Summary for Wladyslaw Rubin:
Wladyslaw Cardinal Rubin (born , died ) Prefect Emeritus of Oriental Churches

  • a priest for 44.4 years
  • a bishop for 25.9 years
  • a cardinal for 11.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 124
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125
  • c34: Le Petit Episcopologe, Issue 105, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015