Catholic-Hierarchy DC

Armand Gaétan Cardinal Razafindratandra

Deceased

Archbishop Emeritus of Antananarivo

Cardinal-Priest of Santi Silvestro e Martino ai Monti


Events

DateAgeEventTitle
7 Aug 1925BornAmbohimalaza
27 Jul 195429.0Ordained PriestPriest of Tananarive, Madagascar
27 Apr 197852.7AppointedBishop of Majunga, Madagascar
2 Jul 197852.9Ordained BishopBishop of Majunga, Madagascar
3 Feb 199468.5AppointedArchbishop of Antananarivo, Madagascar
26 Nov 199469.3Elevated to Cardinal
26 Nov 199469.3AppointedCardinal-Priest of Santi Silvestro e Martino ai Monti
7 Dec 200580.3RetiredArchbishop of Antananarivo, Madagascar
9 Jan 201084.4DiedArchbishop Emeritus of Antananarivo, Madagascar

MicroData Summary for Armand Gaétan Razafindratandra:
Cardinal Armand Gaétan Razafindratandra (born , died ) Archbishop Emeritus of Antananarivo

  • a priest for 55.5 years
  • a bishop for 31.5 years
  • a cardinal for 15.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 7 Dec 2005
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 136
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 201, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 15 Dec 2013