Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Xavier Ferdinand J. Thoyer, S.J. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Fianarantsoa

Titular Archbishop of Odessus


Events

DateAgeEventTitle
4 Jul 1884BornMoulins, France
20 Dec 191430.4Ordained PriestPriest of Society of Jesus
23 Dec 193652.4AppointedVicar Apostolic of Fianarantsoa, Madagascar
23 Dec 193652.4AppointedTitular Bishop of Thuburbo Minus
4 Apr 193752.7Ordained BishopTitular Bishop of Thuburbo Minus
14 Sep 195571.1AppointedBishop of Fianarantsoa, Madagascar
11 Dec 195874.4AppointedArchbishop of Fianarantsoa, Madagascar
2 Apr 196277.7RetiredArchbishop of Fianarantsoa, Madagascar
2 Apr 196277.7AppointedTitular Archbishop of Odessus
7 Oct 197086.2DiedArchbishop Emeritus of Fianarantsoa, Madagascar

MicroData Summary for Xavier Ferdinand J. Thoyer:
Archbishop Xavier Ferdinand J. Thoyer S.J. (born , died ) Archbishop Emeritus of Fianarantsoa

  • a priest for 55.7 years
  • a bishop for 33.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015