Catholic-Hierarchy DC

Castruccio Cardinal Castracane degli Antelminelli

Deceased

Bishop of Palestrina

Cardinal-Bishop of Palestrina

Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary


Events

DateAgeEventTitle
21 Sep 1779BornUrbino, Italy
15 Apr 183353.5Elevated to Cardinal
29 Jul 183353.8AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
11 Dec 183455.2AppointedPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics
7 Oct 183758.0AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
12 Nov 183960.1AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
22 Jan 184464.3AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
11 Feb 184464.3Ordained BishopCardinal-Bishop of Palestrina
22 Feb 185272.4DiedCardinal-Bishop of Palestrina

MicroData Summary for Castruccio Castracane degli Antelminelli (VIAF: 68920818)
Castruccio Cardinal Castracane degli Antelminelli (born , died ) Bishop of Palestrina

  • a bishop for 8.0 years
  • a cardinal for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 15 Apr 1833
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1844, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 29 Nov 2016