Catholic-Hierarchy DC

Bishop Guido Attilio Previtali, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Tripoli

Titular Bishop of Sozusa in Libya


Events

DateAgeEventTitle
24 Feb 1914BornSuisio, Italy
2 Jul 193925.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
5 Dec 195844.7AppointedPrefect of Misurata, Libya
26 Jun 196955.3AppointedTitular Bishop of Sozusa in Libya
26 Jun 196955.3AppointedVicar Apostolic of Tripoli, Libya
4 Aug 196955.4AppointedApostolic Administrator of Misurata, Libya
7 Sep 196955.5Ordained BishopTitular Bishop of Sozusa in Libya
3 May 198571.1ResignedVicar Apostolic of Tripoli, Libya
3 May 198571.1ResignedApostolic Administrator of Misurata, Libya
11 Dec 198975.7DiedVicar Apostolic Emeritus of Tripoli, Libya

MicroData Summary for Guido Attilio Previtali:
Bishop Guido Attilio Previtali O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Tripoli

  • a priest for 50.4 years
  • a bishop for 20.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 130

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015