Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angelo Palmas

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Canada

Titular Archbishop of Vibiana


Events

DateAgeEventTitle
21 Dec 1914Born
15 Aug 193823.6Ordained PriestPriest
17 Jun 196449.4AppointedTitular Archbishop of Vibiana
17 Jun 196449.4AppointedApostolic Delegate to Viêt Nam
28 Jun 196449.5Ordained BishopTitular Archbishop of Vibiana
19 Apr 196954.3AppointedApostolic Nuncio to Colombia
2 Sep 197560.6AppointedApostolic Pro-Nuncio to Canada
10 Mar 199075.2RetiredApostolic Pro-Nuncio to Canada
9 Jun 200388.4DiedApostolic Nuncio Emeritus to Canada

MicroData Summary for Angelo Palmas (VIAF: 308185963)
Archbishop Angelo Palmas (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Canada

EventPlace
Birth PlaceVillanova Monteleone, Italy

  • a priest for 64.8 years
  • a bishop for 38.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 6, Number 264, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 9, Number 451, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 13, Number 663, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 19, Number 1,012, Ascendance

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.8, 28 Mar 2020; Data: 2 Apr 2020

Quantcast