Catholic-Hierarchy DC

Bishop Hernando Rojas Ramirez

Deceased

Bishop Emeritus of Neiva


Events

DateAgeEventTitle
12 Dec 1924BornChoconta
15 Jun 194722.5Ordained PriestPriest
26 Apr 197247.4AppointedCoadjutor Bishop of Espinal, Colombia
26 Apr 197247.4AppointedTitular Bishop of Auca
15 Jun 197247.5Ordained BishopTitular Bishop of Auca
12 Dec 197450.0SucceededBishop of Espinal, Colombia
1 Jul 198560.6AppointedBishop of Neiva, Colombia
19 Jan 200176.1RetiredBishop of Neiva, Colombia
13 Feb 200277.2DiedBishop Emeritus of Neiva, Colombia

MicroData Summary for Hernando Rojas Ramirez:
Bishop Hernando Rojas Ramirez (born , died ) Bishop Emeritus of Neiva

  • a priest for 54.7 years
  • a bishop for 29.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013