Catholic-Hierarchy DC

Bishop Javier Naranjo Villegas

Deceased

Bishop Emeritus of Santa Marta


Events

DateAgeEventTitle
21 Jan 1919BornAbejorral
15 Mar 194223.1Ordained PriestPriest
2 Jun 197152.3AppointedBishop of Santa Marta, Colombia
29 Jun 197152.4Ordained BishopBishop of Santa Marta, Colombia
24 Jul 198061.5ResignedBishop of Santa Marta, Colombia
7 Mar 201495.1DiedBishop Emeritus of Santa Marta, Colombia

MicroData Summary for Javier Naranjo Villegas:
Bishop Javier Naranjo Villegas (born , died ) Bishop Emeritus of Santa Marta

  • a priest for 71.9 years
  • a bishop for 42.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 8 Mar 2014
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 221, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015