Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Lawrence May

Deceased

Archbishop Emeritus of Saint Louis, Missouri


Events

DateAgeEventTitle
31 Mar 1922BornEvanston, IL
3 May 194725.1Ordained PriestPriest of Chicago, Illinois, USA
16 Jun 196745.2AppointedAuxiliary Bishop of Chicago, Illinois, USA
16 Jun 196745.2AppointedTitular Bishop of Tagarbala
24 Aug 196745.4Ordained BishopTitular Bishop of Tagarbala
29 Sep 196947.5AppointedBishop of Mobile, Alabama, USA
24 Jan 198057.8AppointedArchbishop of Saint Louis, Missouri, USA
9 Dec 199270.7ResignedArchbishop of Saint Louis, Missouri, USA
24 Mar 199472.0DiedArchbishop Emeritus of Saint Louis, Missouri, USA

MicroData Summary for John Lawrence May:
Archbishop John Lawrence May (born , died ) Archbishop Emeritus of Saint Louis

  • a priest for 46.9 years
  • a bishop for 26.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013