Catholic-Hierarchy DC

Diomede Angelo Raffaele Gennaro Cardinal Falconio, O.F.M. Ref. †

Deceased

Prefect of the Congregation of the Affairs of Religious

Cardinal-Bishop of Velletri


Events

DateAgeEventTitle
20 Sep 1842Born
2 Sep 186017.9EnteredMember of Order of Reformed Friars Minor
17 Sep 186118.9First VowsMember of Order of Reformed Friars Minor
12 Oct 186422.0Perpetual VowsMember of Order of Reformed Friars Minor
4 Jan 186623.2Ordained PriestPriest of Order of Reformed Friars Minor
11 Jul 189249.8AppointedBishop of Lacedonia, Italy
17 Jul 189249.8Ordained BishopBishop of Lacedonia, Italy
29 Nov 189553.1AppointedArchbishop of Acerenza e Matera, Italy
3 Aug 189956.8AppointedApostolic Delegate to Canada
30 Sep 189957.0AppointedTitular Archbishop of Larissa in Thessalia
30 Sep 190260.0AppointedApostolic Delegate to United States of America
1911¹68.2ResignedApostolic Delegate to United States of America
27 Nov 191169.1Elevated to Cardinal
30 Nov 191169.1AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Ara Coeli
25 May 191471.6AppointedCardinal-Bishop of Velletri
26 Feb 191673.4AppointedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
8 Feb 191774.3DiedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Diomede Angelo Raffaele Gennaro Falconio (VIAF: 53303911)
Diomede Angelo Raffaele Gennaro Cardinal Falconio O.F.M. Ref. (born , died ) Prefect of Affairs of Religious

EventPlace
Birth PlacePescocostanzo, Territorial Abbey of Montecassino, Italy
Ordained PriestBuffalo, Diocese of Buffalo, New York, USA
Ordained BishopS. Antonio in Via Merulana, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Buried Place (Original)Franciscan church, Pescocostanzo

  • a priest for 51.0 years
  • a bishop for 24.5 years
  • a cardinal for 5.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 73, and Page 333
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 334
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 27 Nov 1911
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1892, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.7, 12 Sep 2017; Data: 20 Oct 2017