Catholic-Hierarchy DC

Bishop Frédéric-Gabriel-Marie-François de Marguerye

Deceased

Bishop Emeritus of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon)


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1802BornSaint-Marguerite-des-Loges
31 Jul 183533.3Ordained PriestPriest
20 Apr 183735.1SelectedBishop of Saint-Flour, France
2 Oct 183735.5ConfirmedBishop of Saint-Flour, France
26 Nov 183735.7Ordained BishopBishop of Saint-Flour, France
15 Oct 185149.6SelectedBishop of Autun, France
15 Mar 185250.0ConfirmedBishop of Autun, France
11 Apr 185250.0InstalledBishop of Autun, France
17 Sep 187270.5ResignedBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
20 Jan 187673.8DiedBishop Emeritus of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France

MicroData Summary for Frédéric-Gabriel-Marie-François de Marguerye (VIAF: 89217958)
Bishop Frédéric-Gabriel-Marie-François de Marguerye (born , died ) Bishop Emeritus of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon)

  • a priest for 40.4 years
  • a bishop for 38.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 78
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 196
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1837, Number 45

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Aug 2016