Catholic-Hierarchy DC

Adolphe-Louis-Albert Cardinal Perraud, C.O. †

Deceased

Bishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon)

Cardinal-Priest of San Pietro in Vincoli


Events

DateAgeEventTitle
7 Feb 1828BornLyon
2 Jun 185426.3Ordained PriestPriest of Confederation of Oratorians of St. Philip Neri
10 Jan 187445.9SelectedBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
4 May 187446.2ConfirmedBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
29 Jun 187446.4Ordained BishopBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
9 Jul 187446.4InstalledBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
1884²55.9AppointedSuperior General of Société de l’Oratoire de Jésus
16 Jan 189364.9Elevated to CardinalIn Pectore
29 Nov 189567.8Elevated to Cardinal
25 Jun 189668.4AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
1901²72.9ResignedSuperior General of Société de l’Oratoire de Jésus
10 Feb 190678.0DiedBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Adolphe-Louis-Albert Perraud:
Cardinal Adolphe-Louis-Albert Perraud C.O. (born , died ) Bishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon)

  • a priest for 51.7 years
  • a bishop for 31.6 years
  • a cardinal for 13.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 78, and Page 52
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 16 Jan 1893

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013