Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Carlo Margotti

Deceased

Archbishop of Gorizia e Gradisca


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1891BornAlfonsine
11 May 191524.1Ordained PriestPriest of Bologna, Italy
8 Mar 193038.9AppointedApostolic Delegate to Other
8 Mar 193038.9AppointedTitular Archbishop of Mesembria
25 Mar 193038.9Ordained BishopTitular Archbishop of Mesembria
12 Feb 193139.8AppointedApostolic Delegate to Greece
25 Jul 193443.3AppointedArchbishop of Gorizia e Gradisca, Italy
31 Jul 195160.3DiedArchbishop of Gorizia e Gradisca, Italy

MicroData Summary for Carlo Margotti:
Archbishop Carlo Margotti (born , died ) Archbishop of Gorizia e Gradisca

  • a priest for 36.2 years
  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013