Catholic-Hierarchy DC

Bishop Timoteo Giorgio Raymundos, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Santorini {Thira}

Titular Bishop of Chariopolis


Events

DateAgeEventTitle
29 Jan 1890BornTinos
29 May 191525.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
12 Jan 193242.0AppointedBishop of Santorini {Thira}, Greece
6 Mar 193242.1Ordained BishopBishop of Santorini {Thira}, Greece
4 May 194555.3ResignedBishop of Santorini {Thira}, Greece
4 May 194555.3AppointedTitular Bishop of Chariopolis
11 Sep 197080.6DiedBishop Emeritus of Santorini {Thira}, Greece

MicroData Summary for Timoteo Giorgio Raymundos:
Bishop Timoteo Giorgio Raymundos O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Santorini {Thira}

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 38.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 11

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013