Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrea Cesarano

Deceased

Archbishop of Manfredonia (e Vieste)


Events

DateAgeEventTitle
19 Jul 1880BornPagani
19 Mar 190423.7Ordained PriestPriest of Amalfi, Italy
30 Jun 193150.9AppointedArchbishop of Manfredonia (e Vieste), Italy
15 Aug 193151.1Ordained BishopArchbishop of Manfredonia (e Vieste), Italy
20 Dec 196989.4DiedArchbishop of Manfredonia (e Vieste), Italy

MicroData Summary for Andrea Cesarano:
Archbishop Andrea Cesarano (born , died ) Archbishop of Manfredonia (e Vieste)

  • a priest for 65.8 years
  • a bishop for 38.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 45

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013