Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gusztáv Károly Majláth

Deceased

Bishop Emeritus of Alba Iulia, Romania

Titular Archbishop of Soteropolis


Events

DateAgeEventTitle
24 Sep 1864Born
4 Oct 188723.0Ordained DeaconDeacon
6 Oct 188723.0Ordained PriestPriest
26 Mar 189732.5AppointedCoadjutor Bishop of Transilvania, Erdély, Siebenbürgen, Romania
26 Mar 189732.5AppointedTitular Bishop of Martyropolis
1 May 189732.6Ordained BishopTitular Bishop of Martyropolis
28 Jun 189732.7SucceededBishop of Transilvania, Erdély, Siebenbürgen, Romania
28 May 193873.6RetiredBishop of Alba Iulia, Romania
28 May 193873.6AppointedTitular Archbishop of Soteropolis
18 Mar 194075.4DiedBishop Emeritus of Alba Iulia, Romania

MicroData Summary for Gusztáv Károly Majláth (VIAF: 123587766)
Archbishop Gusztáv Károly Majláth (born , died ) Bishop Emeritus of Alba Iulia

EventPlace
Birth PlaceBakóca, Diocese of Pécs, Hungary
Ordained BishopBudapest, Diocese of Transilvania, Erdély, Siebenbürgen

  • a priest for 52.4 years
  • a bishop for 42.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • op: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 371, and Page 561
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1897, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 12 Jun 2017