Catholic-Hierarchy DC

Archbishop István Fischer de Nagy

Deceased

Archbishop of Eger


Events

DateAgeEventTitle
21 Oct 1754³BornBacskó
11 Mar 178025.4Ordained DeaconDeacon of Eger, Hungary
31 Mar 178227.4Ordained PriestPriest of Eger, Hungary
23 Mar 180449.4SelectedBishop of Satu Mare {Szatmár}, Romania
20 Aug 180449.8ConfirmedBishop of Satu Mare {Szatmár}, Romania
18 Nov 180450.1Ordained BishopBishop of Satu Mare {Szatmár}, Romania
10 Jul 180752.7SelectedArchbishop of Eger, Hungary
18 Sep 180752.9ConfirmedArchbishop of Eger, Hungary
4 Jul 182267.7DiedArchbishop of Eger, Hungary

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for István Fischer de Nagy:
Archbishop István Fischer de Nagy (born , died ) Archbishop of Eger

  • a priest for 40.3 years
  • a bishop for 17.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 63, and Page 356

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013