Catholic-Hierarchy DC

Bishop Augustin Pacha

Deceased

Bishop of Timişoara


Events

DateAgeEventTitle
26 Nov 1870BornMoritzfeld
12 Aug 189322.7Ordained PriestPriest
3 Apr 192756.4AppointedApostolic Administrator of Timişoara, Romania
3 Apr 192756.4AppointedTitular Bishop of Lebedus
15 May 192756.5Ordained BishopTitular Bishop of Lebedus
10 Oct 193059.9AppointedBishop of Timişoara, Romania
4 Nov 195483.9DiedBishop of Timişoara, Romania

MicroData Summary for Augustin Pacha:
Bishop Augustin Pacha (born , died ) Bishop of Timişoara

  • a priest for 61.2 years
  • a bishop for 27.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013