Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antal Jakab

Deceased

Bishop Emeritus of Alba Iulia


Events

DateAgeEventTitle
13 Mar 1909BornChilen-Kilyenfalva
29 Jun 193425.3Ordained PriestPriest of Alba Iulia, Romania
23 Dec 197162.8AppointedCoadjutor Bishop of Alba Iulia, Romania
23 Dec 197162.8AppointedTitular Bishop of Astigi
13 Feb 197262.9Ordained BishopTitular Bishop of Astigi
2 Apr 198071.1SucceededBishop of Alba Iulia, Romania
14 Mar 199081.0RetiredBishop of Alba Iulia, Romania
5 May 199384.1DiedBishop Emeritus of Alba Iulia, Romania

MicroData Summary for Antal Jakab:
Bishop Antal Jakab (born , died ) Bishop Emeritus of Alba Iulia

  • a priest for 58.9 years
  • a bishop for 21.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013