Catholic-Hierarchy DC

Bishop Modestus Johannes-Baptiste Everaerts, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Southwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Meridionale}, China

Titular Bishop of Tadamata


Events

DateAgeEventTitle
3 Dec 1845Born
27 Oct 186620.8ProfessedMember of Order of Friars Minor
22 May 186923.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
9 Jan 190559.0AppointedVicar Apostolic of Southwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Meridionale}, China
9 Jan 190559.0AppointedTitular Bishop of Tadamata
2 Apr 190559.3Ordained BishopTitular Bishop of Tadamata
27 Oct 192276.8DiedVicar Apostolic of Southwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Meridionale}, China

MicroData Summary for Modestus Johannes-Baptiste Everaerts
Bishop Modestus Johannes-Baptiste Everaerts O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Southwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Meridionale}

EventPlace
Birth PlaceAnvers, Archdiocese of Mechelen, Belgium
Ordained BishopLaohokow
Death PlaceIchang

  • a priest for 53.4 years
  • a bishop for 17.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1,921
  • b: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,905, Number 18
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 355
  • b: Bishops-In-China.com, 31 Dec 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast