Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrei Apollon Katkoff, M.I.C. †

Deceased

Titular Bishop of Nauplia


Events

DateAgeEventTitle
26 Oct 1916BornIrkutsk
30 Jul 194427.8Ordained PriestPriest of Congregation of Marian Fathers of the Immaculate Conception of the Most Blessed Virgin Mary
14 Nov 195842.1AppointedTitular Bishop of Nauplia
21 Dec 195842.2Ordained BishopTitular Bishop of Nauplia
18 Sep 199578.9DiedTitular Bishop of Nauplia

MicroData Summary for Andrei Apollon Katkoff:
Bishop Andrei Apollon Katkoff M.I.C. (born , died ) Titular Bishop of Nauplia

  • a priest for 51.1 years
  • a bishop for 36.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013