Catholic-Hierarchy DC

Archbishop László Kádár, O. Cist. †

Deceased

Archbishop of Eger


Events

DateAgeEventTitle
2 Sep 1927BornEger
16 Jun 195022.8Ordained PriestPriest of Order of Cistercians
8 Feb 197244.4AppointedAuxiliary Bishop of Veszprém, Hungary
8 Feb 197244.4AppointedTitular Bishop of Saetabis
16 Mar 197244.5Ordained BishopTitular Bishop of Saetabis
7 Jan 197547.3AppointedBishop of Veszprém, Hungary
2 Mar 197850.5AppointedArchbishop of Eger, Hungary
20 Dec 198659.3DiedArchbishop of Eger, Hungary

MicroData Summary for László Kádár:
Archbishop László Kádár O. Cist. (born , died ) Archbishop of Eger

  • a priest for 36.5 years
  • a bishop for 14.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013