Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Damião António Franklin

Deceased

Archbishop of Luanda


Events

DateAgeEventTitle
6 Aug 1950BornCabinda
28 Jun 197827.9Ordained PriestPriest
29 May 199241.8AppointedAuxiliary Bishop of Luanda, Angola
29 May 199241.8AppointedTitular Bishop of Falerone
12 Jul 199241.9Ordained BishopTitular Bishop of Falerone
23 Jan 200150.5AppointedArchbishop of Luanda, Angola
28 Apr 201463.7DiedArchbishop of Luanda, Angola

MicroData Summary for Damião António Franklin:
Archbishop Damião António Franklin (born , died ) Archbishop of Luanda

  • a priest for 35.8 years
  • a bishop for 21.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 131, Number 11,787
  • d: CB, 28 Apr 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 28 Apr 2014