Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni De Andrea

Deceased

Vice President Emeritus of the Labour Office of the Apostolic See

Titular Archbishop of Aquaviva


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1928BornRivarolo Canavese, Italy
29 Jun 195123.2Ordained PriestPriest of Ivrea, Italy
14 Apr 197547.0AppointedTitular Archbishop of Aquaviva
14 Apr 197547.0AppointedApostolic Delegate to Angola
11 May 197547.1Ordained BishopTitular Archbishop of Aquaviva
26 Jan 198354.8AppointedApostolic Pro-Nuncio to Iran
22 Nov 198658.6AppointedApostolic Pro-Nuncio to Algeria
22 Nov 198658.6AppointedApostolic Pro-Nuncio to Tunisia
22 Nov 198658.6AppointedApostolic Delegate to Libya
26 Aug 198961.3AppointedVice President of the Labour Office of the Apostolic See
13 Oct 200779.5RetiredVice President of the Labour Office of the Apostolic See
19 Jan 201283.7DiedVice President Emeritus of the Labour Office of the Apostolic See

MicroData Summary for Giovanni De Andrea:
Archbishop Giovanni De Andrea (born , died ) Vice President Emeritus of Labour Office of the Apostolic See

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 36.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 13 Oct 2007
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013