Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pietro Ermenegildo Focaccia, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Yuci [YŁtze]


Events

DateAgeEventTitle
28 Jun 1886BornRavenna, Italy
190114.5ProfessedMember of Order of Friars Minor
18 Jul 190923.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
16 Jan 193245.6AppointedPrefect of YŁtze [Yuci], China
9 Mar 194457.7AppointedTitular Bishop of Antiphrae
9 Mar 194457.7AppointedVicar Apostolic of YŁtze [Yuci], China
30 Apr 194457.8Ordained BishopTitular Bishop of Antiphrae
11 Apr 194659.8AppointedBishop of Yuci [YŁtze], China
12 Aug 195367.1DiedBishop of Yuci [YŁtze], China

MicroData Summary for Pietro Ermenegildo Focaccia:
Bishop Pietro Ermenegildo Focaccia O.F.M. (born , died ) Bishop of Yuci [YŁtze]

  • a priest for 44.1 years
  • a bishop for 9.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations …piscopales, Issue 1944, Number 17

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013