Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Domenico Luca Capozi, O.F.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Taiyuan [TaiyŁan]


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1899BornPofi, Italy
191515.8ProfessedMember of Order of Friars Minor
8 Aug 192627.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
12 Jan 194040.8AppointedVicar Apostolic of TaiyŁanfu, China
12 Jan 194040.8AppointedTitular Bishop of Attalea in Pamphylia
14 Apr 194041.1Ordained BishopTitular Bishop of Attalea in Pamphylia
11 Apr 194647.1AppointedArchbishop of Taiyuan [TaiyŁan], China
1983²83.8RetiredArchbishop of Taiyuan [TaiyŁan], China
30 Dec 199192.8DiedArchbishop Emeritus of Taiyuan [TaiyŁan], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Domenico Luca Capozi:
Archbishop Domenico Luca Capozi O.F.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Taiyuan [TaiyŁan]

  • a priest for 65.4 years
  • a bishop for 51.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations …piscopales, Issue 1940, Number 22

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013