Catholic-Hierarchy DC

Bishop Graziano Génnaro, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Eastern Hupeh {Hu-Pè Orientale}

Titular Bishop of Ierichus


Events

DateAgeEventTitle
6 Sep 1863BornIsola Vicentina, Italy
31 Oct 188522.2ProfessedMember of Order of Friars Minor
2 Apr 189228.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
25 Aug 190643.0AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Eastern Hupeh {Hu-Pè Orientale}, China
25 Aug 190643.0AppointedTitular Bishop of Ierichus
8 Dec 190643.3Ordained BishopTitular Bishop of Ierichus
24 Jul 190945.9SucceededVicar Apostolic of Eastern Hupeh {Hu-Pè Orientale}, China
19 Dec 192360.3DiedVicar Apostolic of Eastern Hupeh {Hu-Pè Orientale}, China

MicroData Summary for Graziano Génnaro:
Bishop Graziano Génnaro O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Eastern Hupeh {Hu-Pè Orientale}

  • a priest for 31.7 years
  • a bishop for 17.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1906, Number 76
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 207

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013