Catholic-Hierarchy DC

Bishop Benjamin Christiaens, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Southwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Meridionale}

Titular Bishop of Colophon


Events

DateAgeEventTitle
24 Feb 1844BornThielt, Belgium
14 Oct 186521.6ProfessedMember of Order of Friars Minor
6 Jun 186824.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
13 Feb 188944.9AppointedVicar Apostolic of Southwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Meridionale}, China
13 Feb 188944.9AppointedTitular Bishop of Colophon
12 May 188945.2Ordained BishopTitular Bishop of Colophon
1899¹54.8ResignedVicar Apostolic of Southwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Meridionale}, China
7 Jan 193186.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Southwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Meridionale}, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Benjamin Christiaens:
Bishop Benjamin Christiaens O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Southwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Meridionale}

  • a priest for 62.5 years
  • a bishop for 41.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b: LC
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 216

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015