Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Ceppetelli (Cepetelli)

Deceased

Vicegerent of Roma {Rome}

Titular Patriarch of Constantinople


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1846BornRoma
16 Apr 187024.1Ordained PriestPriest
27 Mar 188236.0AppointedBishop of Ripatransone, Italy
2 Apr 188236.0Ordained BishopBishop of Ripatransone, Italy
23 Jun 189044.3AppointedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy
23 Jun 189044.3AppointedTitular Bishop of Tiberias
24 Jul 189953.4AppointedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
31 Jul 189953.4AppointedTitular Archbishop of Myra
22 Jun 190357.3AppointedTitular Patriarch of Constantinople
12 Mar 191771.0DiedVicegerent of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Ceppetelli (Cepetelli):
Archbishop Giuseppe Ceppetelli (Cepetelli) (born , died ) Vicegerent of Roma {Rome}

  • a priest for 46.9 years
  • a bishop for 34.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1917
  • d: Annuario Pontificio, Year 1918
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 224, and Page 399
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 483, and Page 552

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 27 Apr 2014