Catholic-Hierarchy DC

Massimo Cardinal Massimi

Deceased

Prefect of the Apostolic Signatura

Cardinal-Priest of Santa Maria in Portico (Campitelli)


Events

DateAgeEventTitle
10 Apr 1877BornRoma
14 Apr 190023.0Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
1 May 192649.1AppointedDean of the Roman Rota
16 Dec 193558.7Elevated to Cardinal
16 Dec 193558.7ResignedDean of the Roman Rota
16 Dec 193558.7AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Portico (Campitelli)
17 Feb 193658.9AppointedPresident of the Roman Curia - Other
14 Mar 193961.9AppointedPresident of the Pontifical Commission for the Authentic Interpretation of the Code of Canon Law
18 Feb 194668.9AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Portico (Campitelli)
29 May 194669.1AppointedPrefect of the Apostolic Signatura
6 Mar 195476.9DiedPrefect of the Apostolic Signatura

MicroData Summary for Massimo Massimi:
Cardinal Massimo Massimi (born , died ) Prefect of Apostolic Signatura

  • a priest for 53.9 years
  • a cardinal for 18.2 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013