Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Firmin Capmartin

Deceased

Bishop of Oran


Events

DateAgeEventTitle
22 Jul 1855BornCenon, France
20 Dec 187924.4Ordained PriestPriest of Bordeaux, France
19 Feb 191155.6AppointedBishop of Oran, Algeria
18 Apr 191155.7Ordained BishopBishop of Oran, Algeria
25 Dec 191459.4DiedBishop of Oran, Algeria

MicroData Summary for Pierre-Firmin Capmartin:
Bishop Pierre-Firmin Capmartin (born , died ) Bishop of Oran

  • a priest for 35.0 years
  • a bishop for 3.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013